Math Mate Term 4 Sheet 7 Question 22

 

Question:

 

Which deal costs less per liter?

 

$32 for 4 liters

 

OR

 

$8.50 for 1 liter

 

 

How I solved this problem:

 

I know for the first deal that 4 liters is $32, but how much does it cost for 4 liters of the second deal. To work this out I times 8.50 by 4. The answer is $34 so the first deal costs less per litre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *